Podłoga to kluczowy element każdego wnętrza. Stanowi ważną część aranżacji. Musi być trwała i funkcjonalna. W tym artykule omówimy różne rodzaje wykończeń i niezbędne instalacje podłogowe.

Wybór materiału na podłogę

Istnieje wiele sposobów wykończenia podłogi. Podłoga powinna współgrać z resztą wyposażenia. Warto wziąć pod uwagę estetykę. Ważna jest też jakość i trwałość materiału. „Podłoga to wizytówka domu.” – to często powtarzane zdanie.

Popularnym wyborem są panele podłogowe. Panele łączą dobry wygląd z przystępną ceną. Są one nawierzchniami pływającymi. Montaż paneli podłogowych jest stosunkowo prosty. Można go wykonać samodzielnie.

Inną opcją są płytki. Płytki podłogowe charakteryzują się różnymi właściwościami. Płytki gresowe są bardzo praktyczne. Sprawdzą się w łazience. Płytki klinkierowe pasują do kuchni. Terakota to dobry wybór na balkon. Marmur nadaje wnętrzom luksusu. Granit jest trwały i docenisz go w przedpokoju.

Możesz też wybrać drewno. Deski podłogowe mają grubość od 22 do 32 mm. Panele drewniane są cieńsze. Ich grubość waha się od 0,8 do 2,5 cm. Parkiet można układać w różne wzory. Popularna jest jodełka francuska. Stare parkiety można odnowić przez cyklinowanie.

Korek to materiał elastyczny i trwały. Jest bezpieczny dla zdrowia. Korek jest przyjazny dla środowiska. Poleca się go do sypialni i pokoju dziecka. Inne opcje to podłoga betonowa lub z żywicy. Możesz też wybrać lastryko. Wykładziny dywanowe i elastyczne też są dostępne.

Instalacje podłogowe w domu – Co musisz wiedzieć?

Wykonanie instalacji w podłodze wymaga planowania. Stopień trudności prac zależy od ich kolejności. Koszt też jest z tym związany. Na etapie fundamentu i podłogi na gruncie wykonuje się kluczowe prace. Należy wtedy wykonać odprowadzenie ścieków. Rozprowadza się rury kanalizacyjne. Doprowadza się wodę i powietrze do spalania. Układa się też kable elektroenergetyczne.

Zobacz też:  Instalacje elektryczne cennik

Niektóre instalacje wymagają bruzdowania ścian. Dotyczy to rur kanalizacyjnych i wodociągowych. Również instalacja centralnego odkurzacza potrzebuje bruzd. Kanały instalacyjne też wymagają bruzd. Instalacje elektryczne i teletechniczne układa się przed tynkowaniem. Przewody muszą charakteryzować się odpornością na uszkodzenia. Minimalne przekroje dla obwodów oświetleniowych to 1,5 mm². Dla obwodów gniazdkowych to 2,5 mm².

Instalacja elektryczna w podłodze wymaga uwagi. Należy przestrzegać przepisów. „Każda instalacja elektryczna musi być zaprojektowana i wykonana w sposób zapewniający bezpieczeństwo użytkowania.” Instalacje do 1kV podlegają regulacjom. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury ma tu znaczenie. Normy i standardy określają wymogi. Bezpieczeństwo i funkcjonalność są priorytetem. Warto zastosować system puszek podłogowych. Ułatwia to dostęp do gniazdek. System prowadnic też jest przydatny. Umożliwia dostęp do przewodów.

  • Zastosowanie systemu puszek podłogowych ułatwia dostęp do gniazdek.
  • Wykorzystanie systemu prowadnic umożliwia łatwy dostęp do przewodów w razie potrzeby.
  • Rozważ zastosowanie inteligentnych systemów zarządzania energią.

Po ułożeniu rur ogrzewania podłogowego wykonuje się próbę szczelności. Jest to próba ciśnieniowa. Następnie rury pokrywa się jastrychem. Grubość warstwy podkładu powinna wynosić około 6,5 cm. Warstwa nad rurą ma 4,5-5 cm. W przypadku jastrychów płynnych wystarczy 2,5 cm nad rurą. Montaż urządzeń końcowych odbywa się na ostatnim etapie. Dotyczy to kotła czy centralnego odkurzacza.

Jaka jest zalecana głębokość doprowadzenia wody do budynku?

Zalecana głębokość doprowadzenia wody wynosi około 1,5 metra.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Wodne ogrzewanie podłogowe jest bardzo popularne. Zapewnia komfort cieplny. Ciepło rozchodzi się równomiernie. Cała podłoga działa jak grzejnik. Jest to efektywne i komfortowe dla domowników. Rozwiązanie to jest ekonomiczne. Działa efektywnie przy niższej temperaturze czynnika grzewczego. Zapewnia swobodę aranżacji pomieszczeń. Rury grzejne są ukryte pod posadzką.

Najpopularniejsze są rury PEX o średnicy 16 mm. Można też stosować maty kapilarne. Woda w instalacji nie powinna przekraczać 55°C. Instalacja wymaga starannego planowania. Projekt ogrzewania podłogowego jest potrzebny. Rezygnacja z projektu to ryzyko. Instalacja może nie zapewnić optymalnych parametrów. „Brak szczegółowych danych na temat strat ciepła w każdym z pomieszczeń powoduje, że wykonawca, na wszelki wypadek, stosuje większe zagęszczenie rur.”

Układanie podłogówki wymaga kilku kroków. Rury układa się na izolacji. Wysokość styropianu na parterze to 10-20 cm. Rury układa się na folii przykrywającej styropian. W łazienkach rury układa się gęściej. Nie warto robić podłogówki na małych powierzchniach. Chodzi o powierzchnie mniejsze niż kilkadziesiąt m². Po ułożeniu rur zalewa się je jastrychem. Maksymalna wielkość pól dylatacyjnych to 5,5×5,5 m. Dodatkowe dylatacje są potrzebne na powierzchniach powyżej 30 m². „Dylatacja pozwala podłodze od

Zobacz także:

Zobacz też:  Instalacje grzewcze

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *